Thursday, August 9, 2012

doing the math


this is the farm share i got this week.  the farm share cost $450 for june through the end of october. that's just about $21 a week. let's do a comparison against giant, a grocery store near me. which is cheaper than whole foods, where we typically shop since it is two blocks from the house. i used peapod, the online delivery service. i chose organic where available. while the farm share is not strictly organic, i feel like it's a better comparison for quality.

- small, seeded watermelon $7.99
- pint blueberries $4.99
- bulb of fennel $2.49
- 5 pears $6.45 ($1.29 each)
- eggplant: 1 purple, 2 white, 1 orange turkish $7.96 ($1.99 each, but the grocery store only has purple)
- 4 large heirloom tomatoes $5.56 ($1.39 each)
- 1 green pepper $1.99
- mixed small tomatoes $3.49

that's a total of $40.92. ummm so the answer is yes, it's worth it. no question! not only do we get to try all kinds of new things (orange turkish eggplants??), but it's less expensive for a better quality product. and we're supporting a local farm family. obviously i am passionate about this - i think it may be the focus of too many posts!

our next adventure? milk delivery! we should get put on a route in the next couple of weeks : ) i will definitely let you know how it goes - i am very excited. i've been wanting to do this for over a year now.  

No comments:

Post a Comment